Berndt Wennström

Aktuellt bud: 100 kr

TEKNIK: LITOGRAFI
STORLEK: B31XH42
ONUMRERAD / SIGNERAD
( GALLERIPRIS 2500  KR )

Objektets skick: Ny

Tid kvar:

Auktionen avslutas: 27 september, 2020 19:00
Tidszon: UTC++2

Aktuellt bud: 100 kr

Acceptpriset är ej uppnått

SKU: 62097 Kategori:

BERNDT WENNSTRÖM

Berndt Wennström auktion, inledningsvis är född 1945 i Stockholm, är en svensk målare och grafiker.

UTBILDNING

Konstfack
Staffan Hallströms elevateljé

UTSTÄLLNING URVAL

Flamenska Galleriet.  Borås
Galler Astley Uttersberg
Galleri Eva Solvang
Galleri Uddenberg
Galleri Nord
OskarshamnsKonstf.
Galleri Holm
Alsters Herrgård
Litografiskamuseet
Konsthallen
Galleri Astley
Höganäs museum
Konstnärshuset
Galleri 33
Galleri Axlund
Galleri Aix
Aguélimuseet
Galleri Aveny
Galleri Heland
Kiruna Stadshus
Galleri Belle
Galleri Prisma

REPRESENTERAD

Eksjö museum, Eksjö
Kiruna stadshus, Kiruna
Konstlitografiska museet, Tidaholm
Nationalmuseum, Stockholm
Norrköpings konstmuseum, Norrköping
Statens konstråd
Sundsvalls museum, Sundsvall
Sveriges riksdag, Stockholm
Laholms Teckningsmuseum, Laholm
Västerås konstmuseum, Västerås

Berndt Wennström finns representerad på Galleri Mats Bergman

http://www.berndtwennstrom.se/

– BERNDT WENNSTRÖM AUKTION –

Datum Lägg bud Användare Auto
17 september, 2020 18:33100 kra**********g
15 september, 2020 16:00Auktion startade