Berndt Wennström

Utropspris: 100 kr

TEKNIK: LITOGRAFI
STORLEK: B31XH39
ORIGINAL/ SIGNERAD
(GALLERIPRIS 2500 KR)

Objektets skick: Ny

Auktionen startar om:

Auktionen startar: 30 september, 2020 00:00

Auktionen avslutas: 11 oktober, 2020 19:00

SKU: 62098 Kategori:

BERNDT WENNSTRÖM

Berndt Wennström auktion 3, inledningsvis är född 1945 i Stockholm, är en svensk målare och grafiker. Vidare finns ibland ett språk av melankoli , en blå ton som i jazzen. Vidare kan färg spegla stämningar och sinnestillstånd, i måleri såväl som i musik. Samtidigt som man ofta kan i Berndt Wennströms bilder tänka på Duke Ellingtons lyriska vemodiga Mood indigo. Vidare säger Berndt Wennström att han tänker på musik när har målar. Avslutningsvis har Berndt skrivit tre böcker Flanörens öga, Suveräna platser… och slutligen boken teckningar, tillägg är att de två senaste är utgivna hos Carlssons förlag.

Stil

Inledningsvis kommer vi beskriva konstnärens stil. För det första är Berndt Wennström är en skicklig skicklig skildrare av stadslivets vardag, ofta genom flyhänta, impressionistiska ögonblicksskildringar. Huvudrollerna är de urbana förbipasserande statisterna såsom cyklister och flanörer,  utplacerade i kulisserna av stadens skenbara monotoni. Särskilt virtuos är Wennström i sättet han fångar liv och rörelse i de summariskt återgivna mänskogestalterna. — Wennström finns representerad här på ”Galleri Stockholm.se” genom sin serie av Cornelislitografier. Dessutom är bildtolkningar skapade utifrån Cornelis Vreeswijks så omhuldade låt-skatt. Avslutningsvis kan de visor som, så att säga, visualiserats är sex till antalet; sex utav Cornelis populäraste visor.

UTBILDNING

Till att börja med ingick han i konstfack 1965-1969 vidare har han gått på Staffan Hallströms elevateljé.

UTSTÄLLNING URVAL

Gallerier/museum

Flamenska Galleriet.  Borås
Astley Uttersberg
Eva Solvang
Uddenberg
Nord
OskarshamnsKonstf.
Holm
Alsters Herrgård
Litografiskamuseet
Konsthallen
Astley
Höganäs museum
Konstnärshuset
33
Axlund
Aix
Aguélimuseet
Aveny
Heland
Stadshus
Belle
Prisma

REPRESENTERAD

Eksjö museum, Eksjö
Kiruna stadshus, Kiruna
Konstlitografiska museet, Tidaholm
Nationalmuseum, Stockholm
Norrköpings konstmuseum, Norrköping
Statens konstråd
Sundsvalls museum, Sundsvall
Sveriges riksdag, Stockholm
Laholms Teckningsmuseum, Laholm
Västerås konstmuseum, Västerås

Avslutningsvis finns Berndt Wennström representerad på Galleri Mats Bergman

– BERNDT WENNSTRÖM AUKTION 3 –

Fortsätt att kolla på vårt breda utbud av auktioner; KLICKA HÄR!

30 september, 2020 00:00Auktionen startar