fbpx

Håkan Berg

Auktionen uppnådde inte acceptpriset

TEKNIK: LITOGRAFI
STORLEK: B39XH45
UPPLAGA: H.C
ORIGINAL/ SIGNERAD
(GALLERIPRIS 1900)

Objektets skick: Ny

SKU: 62080 Kategori:

Håkan Berg Auktion 2 – När det gäller konstnärens bakgrund föddes han 1958, han bor och är verksam i Maglehem. Vidare utforskar han spänningsförhållanden mellan färg och form och han menar att det är precis som med mänskliga relationer. Han fortsätter – “Allt vi tänker, känner, alla våra sinnesförnimmelser, varje idé förhåller sig till och interagerar med andra, varje yta står i relation till andra ytor.

Utställning Urval

Matzner och Matzner, Hagestad Karlshamns konsthall
Grafiska Sällskapet, Stockholm
Thomassen Göteborg
Våga Se Stockholm
Ekebyhov slott, Stockholm
Thomassen, Göteborg
Birthe Laursen, Paris
Bergdala, Växjö
Konsthallen, Kristianstad
Stadion Nord, Berlin
Magnus Åklund, Lund
Birthe Laursen, Paris

Representerad

Vidare är Håkan representerad i Nationalmuseum, Stockholm, Statens konstråd, Ystad konstmuseum, Göteborgs konstmuseum Malmö museer, Västerås konstmuseum, Norrköping konstmuseum, Helsingborgs museum Kristianstads läns museum, Landstingssamlingar

Övrigt

Avslutningsvis är Håkan Berg en av de konstnärer som finns representerad på konstgalleri Galleri Mats Bergman

– Håkan Berg Auktion 2 –

Gå vidare och se mer konst: KLICKA HÄR

Auktionen har avslutats

Auktionen misslyckades eftersom objektet inte uppnådde acceptpriset.

Högsta budgivare var: a**********g

Datum Lägg bud Användare Auto
23 september, 2020 10:36200 kra**********g
21 september, 2020 08:00Auktion startade