fbpx

Jan Andersson auktion 1

Utropspris: 200 kr

TEKNIK: LITOGRAFI
STORLEK: B18XH13
UPPLAGA: ORIGINAL
NUMRERAD / SIGNERAD
GALLERIPRIS 1100 KR

Objektets skick: Ny

Tid kvar:

Auktionen avslutas: 1 november, 2020 21:00
Tidszon: UTC++2

Utropspris: 200 kr

Acceptpriset är ej uppnått

SKU: 63977 Kategori: Tagg:

Jan Andersson auktion 1

Bildkonstnär och grafiker. Född 1955 i Skövde. Han studerade på Folkhögskola, estetiska linjen 1976-1978 och 4 år på Hellidens Grafikskola i Tidaholm 1986-1991. Därefter utbildade han sig vid Kontfackskolan i Stockholm på instutionen för bildpedagogik 1992-1995. Han bildvärld sträcker sig från en naturalistisk till en mer inre och abstrakt värld. Han arbetar i ett brett perspektiv med olika tekniker, som olja, akrylcollage, akvarell och det litografiska handtrycket från sten, plåt och plast. Han har sedan barndomen haft en fascination för Nordamerikas indianer, dessa stolta, fria och fjäderskrudade, färgsprakande ståtliga män som följt honom in i vuxen ålder. Utställningar: Galleri Avkroken, Skövde 1985, 1989, 1994. Galleri S, Tibro 1989, 1990, 1993, 1996. Galleri Leander, Skövde 1991, 1992. Konstnärshuset Sjöboda, Jönköping 1991. Galleri Nidingen, Gottskär 1992. Galleri Vita Katten, Stockholm 1993. Galleri 1, Stockholm 1993, 1994, 1997. Galleri Graphica, Lidköping 1994, 1996, 1998, 2000, 2003. KB, Stockholm 1999. Hellmans Konst, Falköping 2000, 2002. Svenska Konstgalleriet, Malmö 2001. Galleri Vättern, Motala 2002. Stockholm Art Fair 2002. Gutenbergshuset, Mariestad 2002. Galleri 701, Jönköping 2005. Offentlig utsmyckning: på Investor AB:s huvudkontor i Stockholm.

ÖVRIGT

Avslutningsvis är Jan Andersson är av de konstnärer som finns representerad på konstgalleri Galleri Mats Bergman

Fortsätt att kolla på vårt breda utbud av konst

Jan Andersson auktion 1

26 oktober, 2020 00:00Auktion startade