fbpx

JENS FÄNGE AUKTION 1

Utropspris: 1 000 kr

TITEL: Amanda
TEKNIK: Litografi
STORLEK: B42XH59
UPPLAGA: 230/450
NUMRERAD / SIGNERAD
(GALLERIPRIS 5500 KR)

Objektets skick: Ny

Tid kvar:

Auktionen avslutas: 1 november, 2020 21:00
Tidszon: UTC++2

Utropspris: 1 000 kr

Acceptpriset är ej uppnått

SKU: 63949 Kategori: Tagg:

Jens Fänge auktion 1 – Jens August Vilhelm Fänge, född 8 juni 1965 i Göteborg, är en svensk målare.

Jens Fänge auktion – Han utbildade sig på Hoveskous målarskola 1987 och på Valands konsthögskola 1989-94. Han ställde ut på Göteborgs konstmuseum 1996 och är representerad på bland andra Moderna museetMuseet for samtidskunst i Oslo, Nationalmuseum och Göteborgs konstmuseum. Han anses vara en representant för det “nyfigurativa” måleriet.

Han fick Sten A Olssons kulturstipendium 2000 och ledamot av Konstakademien 2017.

JENS FÄNGE AUKTION 1 – Avslutningsvis Jens Fänge är en av de konstnärer som finns representerad på konstgalleri Galleri Mats Bergman

26 oktober, 2020 00:00Auktion startade