fbpx

Lars Nyberg auktion

Auktion avslutad

TEKNIK: Etsning
PAPPERSSTORLEK: B34XH26
UPPLAGA: HC
NUMRERAD / SIGNERAD
( GALLERIPRIS 1700 KR )

Objektets skick: Ny

SKU: 63640 Kategori: Tagg:

Lars Nyberg aktion – Han är född 1956. Han Utbildade sig vid Konsthögskolan i Stockholm 1978-83.

Separatutställningar i urval

Väsby Konsthall, Upplands Väsby 2015
Grafik i Väst, Göteborg 2015
Konstgalleriet, Hälleforsnäs 2010
Ullens Center for Contemporary Art, Beijing 2009

Graphic Studio Gallery, Dublin 2007, 2012
Konstnärshuset, Stockholm 2006
Konstforum, Norrköping 2006
Sölvesborgs Konsthall 2006
Lidingö Konsthall 2005
Konsthallen, Bollnäs 2003
Galleri Astley, Uttersberg 1998, 02, 08Norrköpings Konstmuseum 1999

Representerad vid

Moderna Museet samt Konstmuseerna i Västerås, Norrköping, Linköping och Örebro
Statens konstråd, kommuner och landsting
Office of Public Works, Dublin
Lousiana Museum of Modern Art, Danmark
The Ballinglen Archive, Ballinglen Arts Foundation, Co Mayo, Irland
The British Museum, London
The Victoria and Albert Museum, London
The Ashmolean Museum, Oxford, England
The Metropolitan Museum of Art, New York
Chester Beatty Library, Dublin
Tjuvasjiska statliga konstmuseet, Cheboksary, Ryssland
CAFA, Central Academy of Fine Art, Beijing

Member of The Royal Society of Painter-Printmakers, London

Lars Nyberg auktion – finns representerad på Galleri Mats Bergman

Fortsätt kolla på vårt breda utbud av auktioner

Auktionen har avslutats

Auktionen misslyckades på grund av att inga bud lades
8 oktober, 2020 00:00Auktion startade