Peter Sternäng

Utropspris: 100 kr

TEKNIK: LITOGRAFI
STORLEK: B28XH42
UPPLAGA: HC 24/29
ONUMRERAD / SIGNERAD
( GALLERIPRIS 1700  KR )

Objektets skick: Ny

Tid kvar:

Auktionen avslutas: 27 september, 2020 19:00
Tidszon: UTC++2

Utropspris: 100 kr

Acceptpriset är ej uppnått

SKU: 62095 Kategori:

PETER STERNÄNG

Till att börja med är Peter Sternäng är en mycket produktiv konstnär med lång meritlista. Peter Sternängs konst i olja, träsnitt eller akvarell, är ofta och gärna stilleben. En del vid ett första ögonkast ser ut att vara målade direkt på väggen. Att måla digitalt som Sternäng gör är stundens, och platsens konst; man kan måla vad som helst, när som helst, utan att vara beroende av speciella ljusförhållanden, vare sig på målningen eller på motivet. Hans akvareller med människor i olika interiörer är stämningsfulla, flödigt målade och håller en varm, dämpad färgskala.

UTSTÄLLNING URVAL

Gallerier/museer

Bildhörnan, Umeå
Händer, Malmö
Viterius, Ystad
Ferm, Malmö
Händer, Stockholm
Rostrum, Malmö
Sölvesborgs Konsthall
Rostrum, Malmö
Mats Bergman, Karlstad
Malen, Landskrona
Galerie du Nord, Borås
Ystads Konstmuseum
Kristianstads Länsmuseum
Dalarnas Museum, Falun
Växjö Konsthall
Galleri 29, Växjö
Oljemark, Helsingfors, Finland
Mats Bergman, Göteborg
Lilla Galleriet, Helsingborg
Bacchus, Borås
Bohusgalleriet, Uddevalla
Udengaard, Malmö
Thomassen, Göteborg
Lilla Galleriet, Helsingborg
Birgersson, Halmstad
Mellanrummet, Malmö Konsthall
Udengaard, Malm
Hanaholmens Kulturcentrum, Helsingfors, Finland
Pictor, Munka Ljungby
Persson, Malmö
Pelles Lusthus, Nyköping
Billinge Galleri
Jeanette Ölund, Borås
Palm, Falsterbo
Bo Sverdén, VäxjöGalleri Stockselius, Skövde
Remi, Östersund
Pictor, Munka Ljungby
Våga se, Stockholm
Persson, Malmö
Versalen, Sundsvall
Tidaholms Konsthall
Ljungby Bibliotek
Persson, Malmö
Lilla Galleriet, Helsingborg
Mats Bergman, Karlstad
Föreningen Konstgrafiker, Jönköping
Hörnan, Falun
The Kardamyli Art Hall, Peloponnesos, Grekland
Limhamns Konsthall, Malmö
Mats Bergman, Karlstad
Galerie Leger, Malmö

SAMLINGSUTSTÄLLNING URVAL

Mini Print International, Barcelona, Spain
Ung Grafik, Kulturhuset, Stockholm
Skånes Konstförenings höstsalong, Malmö
Galleri Händers Grafikbiennal, Stockholm
Grafik i Kobe, Japan
Liljevalchs vårsalong, Stockholm
Grafikbiennalen i Krakow & Katowice, Polen
Konstnärshuset, Jönköping
Skånes konstförenings sommarsalong, Malmö
Mini Art, Uppsala
Galleri Mats Bergman, Malmö
Örnsköldsviks konsthall
Hovby Kyrka, Skaraborg
Kristianstads konsthall
Malmö Nordisk Akvarellsalong
Karlskrona konsthall
Nordisk Akvarelannuale, Roskilde, Danmark
Nordisk Akvarell, Waldemarsudde, Stockholm
Ronneby Kulturcentrum
Rydals Museum

Peter Sternäng är en av de konstnärer som finns representerad på konstgalleri Galleri Mats Bergman

http://www.sternang.se

15 september, 2020 16:00Auktion startade