fbpx

Roger Risberg Tandläkarskräck auktion 1

Utropspris: 900 kr

TITEL: Tandläkarskräck
TEKNIK: Litografi
STORLEK: B44XH59
UPPLAGA:  PT
NUMRERAD/SIGNERAD
GALLERPRIS 2750 KR

Objektets skick: Ny

Tid kvar:

Auktionen avslutas: 1 november, 2020 21:00
Tidszon: UTC++2

Utropspris: 900 kr

Acceptpriset är ej uppnått

SKU: 63964 Kategori: Tagg:

ROGER RISBERG

Roger Risberg Tandläkarskräck auktion 1 – Roger Risberg 1956 – 2011. Han var född och delvis uppvuxen i Göteborg. Roger var känd för sina kraftfulla tolkningar av personer, djur och vardagliga känslor. Roger Risbergs konst är både primitiv och klarsynt i sitt lite grovhuggna och graffitiliknande uttryck – lite påminnande om den amerikanske konstnären Keith Harings bildvärld! I Roger Risbergs tidiga produktion spelar totemdjur en stor roll, inte minst örnar som för Roger vid den här tidpunkten kom att utgöra en metafor för “frihet”. Roger Risberg får sitt kommersiella genombrott i slutet av 1980-talet med de dramatiska målningarna i svart och rött där eufori och ångest samlas på en liten yta. Roger Risbergs konst är mycket direkt och saknar intellektuella överväganden – det oborstade, råa, oförfinade är hans utgångspunkt.

UTBILDNING

Konstfack i Stockholm  1979-84

UTSTÄLLNING URVAL

Konstfack Stockholm
Vox Orange, Stockholm
Nationalgalleriet, Stockholm
Palladium, Stockholm
Gävle Museum
Göteborgs Konsthall
Sweger konst, Stockholm
Sveagalleriet
Fürst-Sørensens Galleri, Oslo
Galleri Engström, Stockholm
Södersjukhuset, Stockholm, P-flygel
Galleri Arton A, Stockholm
Galleri Händer, Malmö
Galleri Händer, Stockholm
Galleri Lars Bohman, Stockholm
Galleri PS, Göteborg
Galerie Bel’Art, Stockholm
Teckningsmuseet, Laholm

SAMLINGSUTSTÄLLNING URVAL

Medborgarhuset Trappan, Vällingby
Liljevalchs Konsthall, Stockholm
Kulturhuset, Stockholm
Samtidskonstmuseet, Oslo
Göteborgs Konsthall,
Ystads Konstmuseum

REPRESENTERAD

Gävle Konstmuseum
Nationalmuseum, Statens Porträttsamling, Gripsholm
Moderna Museet, Stockholm
Göteborgs Konstmuseum
Statens Konstråd
Fredrik Roos collection
Bonniers Konsthall

– Roger Risberg Tandläkarskräck auktion 1 –

Roger Risberg är en av de konstnärer som finns representerad på konstgalleri Galleri Mats Bergman

Dimensioner 44 × 60 cm
Ram

Oramad, Vit ram med passepartout, Svart ram med passepartout, Silverram med passepartout, Guldram med passepartout

26 oktober, 2020 00:00Auktion startade