Yrjö Edelmann - Auktion

Yrjö Edelmann - Auktion

AUKTIONEN ÄR AVSLUTAD
Slutdatum: 2024-03-31 - 21:00:00
GALLERIPRIS: 5 500 KR

TITEL: UTAN TITEL
TEKNIK: LITOGRAFI
STORLEK: B76XH55
NUMRERAD / SIGNERAD

Yrjö Edelmann, 1941-2016, är en av de samtida svenska konstnärer som rönt störst internationella framgångar. Som illustratör på Åhlén & Åkerlunds förlag inleddes hans konstnärliga karriär. Det som fick Edelmann att blomma ut var kontakten med de amerikanska fotorealisterna. Under denna tid inspirerades Edelmann mycket av den franska surrealismen, detta i kombination med fotorealismen. Detta skulle mynna ut i hans egna hyperrealistiska surrealism: skrynklade pappersbitar och paket målat så oerhört verkligt återgivet att man talar om trompe-l’oeil